Докато институциите си прехвърлят отговорността за шуменската пантера, тя вече била край Варна



Снимка: Дияна Желязкова
Вече месец цял град живее в страх и ограничения, защото държавата, с всичките си министерства, агенции, десетки хиляди полицаи и жандармерия, не може да намери един опасен черен хищник. Черният леопард, който беше забелязан за пръв път край Шумен на 19 юни, продължава да се разхожда необезпокоявано и сигнали за него се появяват от Русе, Разград, а тази нощ бил видян във Варненска област, съобщи областният управител на Шумен Катя Иванова.
Днес тя даде специален брифинг по повод предстоящото автомобилно състезание в събота и неделя, което ще се проведе на Шуменското плато. Денонощни патрули от полицаи и горски ще обхождат платото по време на ралито заради заплахата от черния леопард, който отново беше забелязан на паметника „Създатели на българската държава“ на 17 юли. Днес в Шумен се проведе поредно заседание на временния кризисен щаб, на което са обсъждани допълнителни мерки за сигурност на предстоящото състезание.


В рали „Планинско изкачване – Шумен“ ще участват над 50 състезатели, а 3-километровото трасе е на Шуменското плато. За публиката са определени две места – до ресторант „Стъклото“ и до чешмата над комплекс „Боровец“, които също са в района на платото и попадат в „ловната територия“ на черния леопард.
Шефът на Горското в Шумен Емил Гелев каза, че са поискали допълнителни екипи от съседни региони и общо 12 горски стражари ще патрулират на платото в събота и неделя, в координация с полицията. Патрулите ще работят на 3 смени, започвайки от 7 ч. сутринта в събота и ще обхождат денонощно най-посещаваните места на платото. „Ако някой фен реши да нощува на палатка, това е на негов риск“, заяви Емил Гелов.
Всъщност, през последния месец всички шуменци са оставени „на собствен риск“, ако решат да посетят платото, сякаш не живеят в уредена територия, а в ловни полета.
Държавата реагира с писма и телефонни разговори
На брифинга стана ясно, че държавата, общо взето, си прехвърля отговорностите по случая от ведомство на ведомство, а шуменският кризисен щаб е оставен да се спасява сам. „Щабът продължава да търси помощ както от министерствата, така и от експерти, с опит в лова на такива хищници, и чакаме експертите да намерят съответното решение“, каза областният управител Катя Иванова. Помощта от министерствата на този етап е писмо, че „действията на щаба са адекватни“. Иначе случаят бил разпределен на няколко министерства – на околната среда, на земеделието, на вътрешните работи и на Агенцията по горите. Оттам обаче засега няма съществена реакция, стана ясно от отговорите на Катя Иванова.


Попитана защо не обяви бедствено положение или не вдигне силовите структури, Иванова отговори, че няма основание за обявяване на бедствено положение, въпреки че хищникът е пряка заплаха за живота и бизнеса на хората. Не могат да се приложат и процедурите за избягали животни, леопардът е защитен вид, а Шуменското плато е природен парк, в който не може да се ловува, обясни областният управител. Така на практика местният щаб може само да поставя фотокапани и да очаква, че ще се появи специалист, който ще локализира и залови леопарда.
Явно трябва да стане инцидент или на шуменци да им писне да са заложници на опасното животно, за да предприеме държавата по-сериозни мерки.
Леопардът вече месец си живее необезпокояван, без да се притеснява от фотокапани, телефонни разговори и писма между министерствата.
Според МВР, сигналът за последната среща с животното в Шумен е с „много висока степен на достоверност“. Сигнали за леопарда са подавани от областите Русе, Разград, а тази нощ хищникът е бил забелязан във Варненска област, каза Катя Иванова.


Много от жителите на Шумен обаче не вярват на историята с черната котка
Най-масовите теории по случая са няколко. Според едни, леопардът изобщо не съществува и е измислен, за да отклони вниманието на хората от сериозните проблеми в държавата, като растящите цени, протестите, арестите, а хищникът се „активизира“ при всяко по-сериозно обществено недоволство.
Друга версия е, че леопардът е измислен, за да се опразни Шуменско плато и да се сече, или военните „да инсталират нещо“ в района.
Третата разпространена теория е, че полицията прикрива собственика на леопарда, защото е бизнесмен с голямо икономическо и политическо влияние.
Каквото и да говорят хората, факт е, че цял град вече цял месец живее в страх, бизнесът по платото фалира, хората търпят различни ограничения, а държавата засега се оказва безпомощна да се справи с тази ситуация.
Източник: zaistinata.com