Круша – селото без круши, сади Градина на мира



Варна, Звездица, Бенковски, Китка, Круша. И… пътят свършва. Следват само гора и ниви. Тук няма случайно преминаващи. Който дойде, идва заради Круша – последното село в община Аврен. Само на 35 мин с кола от Варна. И не идва за круши. Защото… няма.
Но смятаме да променим това и да им круши, казва Павлина Богоева.
Ако не сте виждали как изглежда човек, отдаден на благородна кауза, ето го… Красив. Защото в очите му има искра, която не само блести, а и запалва.
Гора „Осъзнание“
Павлина е основател на фондация „Осъзнание“. Гората, до която стигнахме носи същото име. А гората, която ни доведе на това място, все още е проект. И се очаква да бъде първата пермакултурна плодова гора и градина в България. „Градини има много, но за плодова гора не съм чувала. И не просто да я направим, а да обучаваме семейства, деца, заедно с нас да я изградят.“. Това е мисията й, за която продължава да разказва разпалено: „Ще има водоеми, ще има различни падини и всичко, необходимо, за да се създаде естествена среда за дървета. Ще бъде като дива гора, но плодова. Ще дарява плодове“, усмихва се жената. А очите й греят още по-силно.
Смисълът на пермакултурата е различните растителни видове да растат в симбиоза едно с друго. Да бъдат създавани местообитанията, в които хора, растения и животни да живеят в хармония, баланс и мир.
И това не са само красиви, кухи думи. Защото тази жена се е заела да ги напълни със съдържание, което хората могат да видят, да пипнат и да усетят.
Градината на мира
От 6 до 13 септември на това място Павлина Богоева ще реализира първата у нас Градина на мира. С подкрепата на приятели, съмишленици и напълно непознати. Голяма, кръгла сцена, изградена от различни растения, а между тях – постаменти за гонгове и други музикални инструменти. Градежът отново ще бъде под формата на обучение, в което ще може да се включи всеки желаещ. А за финал ще има концерт. Специален гост – обучител ще бъде гранд гонг мастър от САЩ – Дон Конро, създател на звукотерапията. Той изгражда подобни пространства, тип мандала, в различни държави. Глобалното движение за мир, инициирано от Дон Конро, започва през 1984 г. До момента негови градини има в над 50 държави по света. Те са част от глобалната мрежа „Градини на Мира“ – концепция, създадена от мастъра. Част от нея на есен ще бъде и Авренското село Круша. Именно тук на 8 септември Дон Конро ще отпразнува 91-ия си рожден ден, заедно с дъщеря си и всички, дошли на обучението.
На 6 юли в гора „Осъзнание“ предстои първото събитие за набиране на средства за необикновената градината. Нарекли са го Ден на мира, в който ще направят специална йога практика с гонг под ръководството на Павлина Богоева. След това ще изработват мандала на мира от природни материали и ще завършат с концерт за мир.
Хората ще имат възможност да се докоснат до тези инструменти, да преживеят това, което ще правим в Градината на мира, разказва жената.
Пермакултурната градина
И сега до гора „Осъзнание“ има градина, но пермакултурна. И тя служи за знание – как растенията могат да растат здрави и в симбиоза едно с друго, без торове и пестициди. В тази градина има краставички, доматки, тиквички, салатки, тикви, различни видове билки. Почвата е покрита е със сено, което я защитава от сушата. Поливането става чрез забити в почвата бутилки. По този начин се хранят корените. И са по-устойчиви на суша. А до нея е изграден и обрисуван от деца компостер.
„Това място ми е много любимо. Тук са израснали децата ми. Докато бяха малки, се влюбих в това село. Видях колко е хубаво, когато децата са сред природа, колко е полезно и колко им е любимо да бъдат тук. И това всъщност ме вдъхнови да създам това пространство“, споделя Павлина, която е майка на три деца.
Решава да го адаптира и отвори за посещения и на други семейства. Нарича го „Осъзнание“, защото целта й е и възрастните, и малките да осъзнаят връзката си с природата, с тялото си, с живота…
А връзката на йога инструктора Павлина Богоева с Круша е родната къща на съпруга й. Остава в нея почти две години по време на пандемията заедно с децата. Тогава формират местна общност от възрастни и малчугани, иначе все градски чеда. „Играеха всички навън както едно време. Казах си, искам да го има и след пандемията, когато всичко е наред.“. И така и става.
Фестивал в гората
През мината година за първи път реализира фестивал в гората, който също нарича „Осъзнание“. А в края на август 2025 г. предстои второто му издание – с лекции и творчески работилници за възпитание, образование, здраве и грижа. По време на фестивала участници и гости остават четири дни на палатки в гората. Готвят и се хранят на открито.
В гора „Осъзнание“ има въжени атракции за децата, както и сцена за концерти, театри, кинопрожекции, работилнички. Веднъж месечно тук се провеждат събития, свързани с опознаването на природата. По време на нашия репортаж деца и възрастни изучаваха под микроскоп микробите в почвата. Има и приказна разказвачка, която представя куклена приказка, свързана с темата.
Всичко това успяват да финансират с дарения чрез фондация „Осъзнание“ и да изградят с помощта на
Малко по-нагоре от бъдещата кухня има голяма палатка за гостите, които си нямат. Павлина я е шила сама. До нея има прясна течаща вода и душ – в гората.
„Освен, че правим нещо полезно и научаваме нови неща. Просто си прикарваме времето заедно на хубаво място. И всеки е добре дошъл“, усмихва се Павлина Богоева.
Казват, че за да намериш своето място, първо трябва да се изгубиш. А къде по-подходящо място да го направиш, ако не – в гора. При това не каква да е, а Осъзнание.


Източник: zaistinata.com