BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Магистрали и пътища блокирани от миньори, а технология за намаляване на емисиите от въглероден диоксид може да бъде приложена веднага

Блокадата на АМ "Тракия"

Блокадата на АМ "Тракия"

Блокадата на АМ „Тракия“
Снимка: Венелина Попова

Стотици протестиращи работници от „Мини Марица изток“ блокираха автомагистрала „Тракия“ в двете посоки на изхода от Стара Загора и пътя към Хасково.

Реципрочен брой полицаи и жандармеристи охраняваха миньорите с каски, щитове и палки.

Атанас Илков – директор на Дирекция „Национална полиция“ към МВР и ст. комисар Лазар Христов – директор на ОД на МВР в Стара Загора опитаха неуспешно да разубедят миньорите да вдигнат блокадата и да освободят движението по магистралата.

Пред „За истината“ работниците заявиха, че днешният протест не е синдикален, въпреки че се развяваха знамена на КНСБ и „Подкрепа“.

Всички, с които разговаряхме, имаха едни и същи искания – източномаришкият минен басейн да бъде експлоатиран поне до 2038 година и държавната ТЕЦ „Марица изток“ 2 да гарантира сигурността на енергийната ни система. В противен случай, заяви един от анкетираните работници България от износител на електроенергия, ще се превърне в нетен вносител на ток, както се случи през май тази година.

Според протестиращите няколко поредни правителства, а не само това на премиера Николай Денков са виновни за сегашното положение. И въпреки, че Националният план за възстановяване и устойчивост от 2020 година беше преработван няколко пъти резултатът се вижда – „ние отново сме на барикадите по магистрали и други възлови места в страната“, коментира един от младите миньори. Той е сигурен, че планът може да бъде предоговорен с ЕК, защото засяга не само бъдещето на няколко региона, но цялата енергийна независимост на България. На въпроса могат ли въглищните тецове да постигнат изискванията на ЕС за очистване на вредните емисии, отговорът беше еднозначно „да“: „Тези, които ще решат съдбата ни, не обръщат внимание на една статистиката- ние имаме огромен горски фонд, който пречиства въздуха“.

протест миньори магистрала

протест миньори магистрала

Снимка: Венелина Попова

Технология за очистване на емисиите от въглероден диоксид има разработена от фирма „Елфи тех“, финансирана със 700 хил. лв. собствени средства. Професор Жеко Ганев – автор на пилотния модел коментира пред „За истината“, че има решение на Българския енергиен холдинг (БЕХ) от 2020 г. технологията да бъде приложена в ТЕЦ „Марица изток2“ и дори подписан договор с централата, който не е изпълнен и до днес, въпреки демонстрациите пред министри от различни кабинети, „защото директорът чака някой от София да му нареди“.

По думите му протестът не трябва да се изразява в блокади на магистрали и пътища, а като се спре за кратко производството на въглища и електроенергия.

Вместо генерални решения в полза на запазване на сигурността на националната енергийна система, депутатът от ДПС Делян Пеевски предлага да се заплатят по 36 заплати на работниците, които не искат да останат в държавното предприятие за рекултивация на мините, което предстои да се създаде.

Професор Ганев уточнява и още един важен факт – ЕК няма изисквания за спиране на въглищни централи, а за съкращаване на вредните емисии и досега в Европа са инвестирани близо 12 млр. евро за създаване на такива технологии.    

Източник: zaistinata.com

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!