BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Полицията ще разследва случая с хилядите умрели птици в района на Копривщица

Снимка: Сдружение „Зелени Балкани“

Районната инспекция за опазване на околната среда(РИОСВ) в София е сигнализирала полицията за възможно екопрестъпление заради масовата смърт на птици от защитен вид в района на Копривщица.

В първия ден от новата година от спасителния център на сдружение „Зелени Балкани“ сигнализираха, че над 1000 броя от вида планинска чинка са открити мъртви, а според еколозите от организацията смъртта е причинена от стрес в резултат на фойерверки в новогодишната нощ.

Днес от организацията обявиха, че броят на мъртвите птици, намерени в покрайнините на Копривщица е станал 1007, а на живите – 31, от които 6, вече са мъртви.

Птиците не са починали от фойерверките в новогодишната нощ – това каза кметът на община Копривщица Мария Тороманова пред БТА . По думите ѝ намерените трупове на птици са били далече от града. На тези места не е имало фойерверки, добави тя. 

От общинската администрация са разбрали за случая от социалните мрежи, а след като случаят става публичен, жители на града са публикували снимки, заснети преди 31 декември, на които се виждат множество трупове на птици. „Тези стотици загинали птици, за които говорят, не са само от нощта на Нова година“, казва Тороманова.

„Аз не мога да твърдя, че смъртта им е вследствие на по-суровите климатични условия в района или на друг фактор, но не мисля, че те са починали от фойерверките“, добавя още тя.

„За нас, жителите на града, беше странна появата на тези птици“, посочва Тороманова. По думите й, 10-15 дни по-рано в небето са наблюдавали големи ята птици, коитокметицата определя като необичайни за този район. Климатът тук е доста по-суров, отколкото в други населени места в страната. По това време от годината в Копривщица няма много птици, казва Тороманова.

Според Мария Тороманова, анализът за това от какво са починали птиците трябва да бъде по-задълбочен.

От общинската администрация търсят независима лаборатория, която да направи изследване на тези птици и да докаже дали наистина те са починали от фойерверките.

В съобщението си от днес, от МОСВ обаче, посочват: „Планинската чинка (Fringilla montifringilla) не се размножава в България, а само зимува, като често образува смесени ята с вида обикновена чинка (Fringilla coelebs), както и други врабчоподобни птици. Видът гнезди в Северна и Централна Европа в иглолистни гори. В България при зимуването е възможно ятата да се окрупняват и да се струпват край градове, където има подходяща храна за сезона (например семената на вида ясен), съответно да се образуват големи нощувки край някои населени места, какъвто е случаят с Копривщица.

Пойните птици, в т.ч. и планинската чинка, са дневно активни, съответно при значими звукови и светлинни въздействия през нощта могат да се дезориентират, да напуснат нощувката, да се сблъскат с препятствия, да бъдат изплашени във въздуха поради фойерверки или други силни и резки шумове, да страдат от стрес, да им се налага непривично да летят във въздуха през нощта (т.нар. „паник полет“, а не нормален полет), при което се увеличава рязко сърдечният им пулс, получават силни метаболитни и хормонални смущения, а в някои случаи и вътрешни увреждания (кръвоизливи)“. 

Фойерверки не следва да се прилагат в орнитологично важни места, национални паркове и други категории защитени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици, пишат още от екоминистерството по случая.

Източник: zaistinata.com

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!