Българите търсят сигурност и лидер, Радев им предлага „силна ръка“



Снимка: Скрийншот от видео
В Деня на Европа президентът Румен Радев поиска референдум за въвеждане на еврото, което е равностойно на команда „равнис на Изток“, както и открито предизвикателство към европейските лидери, които обсъждат готовността ни за влизане в еврозоната.
И така без да присъства на парада в Москва, натовският генерал засвидетелства своята преданост към Кремъл, чийто властелин продължава да гледа на България като на свой протекторат и не крие амбициите си да обърне геополитическата ориентация на страната ни.
За Путин влизането ни в НАТО и изграждането на военни бази на наша и румънска територия е дързост, която трябва да бъде наказана и за която трябва да си платим. Това е и една от причините да бъдем включени в списъка на вражеските на Русия държави.
Знае ли българският президент, че референдумът, за който пледира в името на това „всеки български гражданин да има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще“ е обречен, особено след произнасянето на Конституционния съд по този въпрос?
Да, разбира се, и най- вероятно без да е търсил одобрение за намерението си от легитимни и компетентни институции и лица. Това е и причината Крум Зарков – секретарят на президентството по правните въпроси да обяви, че в понеделник подава оставка, защото не е съгласен и не може да съдейства за реализирането на едно неконституционно решение на държавния глава.


Румен Радев се включи в националистическия хор на евроскептиците и заби нож в гърба на държавата,
както се изрази Светослав Малинов. И то на финалната права, когато се очаква извънредния доклад на ЕК, с който трябва да приключи дългият процес на присъединяването ни към общата европейска валута.
Решението на президента, разбира се, не е нито спонтанно, нито от вчера. Не е изключено дори моментът за обявяването му да е бил подсказан от едно посолство, за което сме като „задунайска губерния“. Тъкмо с негова помощ и активно съдействие Румен Радев беше издигнат от БСП и избран за държавен глава. И това не е забравено от никого. Но и без чужди съвети, е очевидно колко добре обществено-политическата ситуация в България е подходяща Радев отново да влезе в ролята на народен трибун:
Народното събрание с едва 13 обществено доверие се тресе от скандали и не произвежда закони. А популистките партии правят всичко по силите си, за да спират работата му и да търсят поводи за вот на недоверие към кабинета.
Правителството на Желязков е правителство на малцинството след оттеглянето на подкрепата на ДПС на Доган за него.
И животът му „на косъм“ зависи вече само от задкулисието, маскирано като „ново начало“.
Ако утре неговият представител в Народното събрание вдигне ръка с палеца надолу, коалиционния бобслей няма как да бъде спрян.Борисов отдавна не е лидер. Той е слаб, уплашен и несигурен докога Делян Пеевски ще го пази и мълчи. Силно засегнатото му его го кара да прави грешки като тази да повтаря, че кабинетът „Желязков“ не е негов, но от друга страна той, щял да ни вкара в еврозоната, както ни вкарал и в Шенген. Последният звучен шамар той получи от Европейската народна партия, която не избра Мария Габриел за един от зам. председателите си.
Нестихващия военен конфликт между Русия и Украйна и нововъзникналия между Индия и Пакистан, противоречията между САЩ и Европа и задаващата се нова финансова криза в ЕС, която по думите на новия канцлер на Германия Фридрих Мерц, ще бъде криза на държавния дълг,
безспорно се отразяват върху обществено-политическата ситуация в България. И върху настроенията на гражданите, които са притеснени от това как ще се отрази приемането на еврото върху техните доходи и жизнен стандарт.
Тези страхове се подклаждат и в парламента, и в социалните мрежи от популистите и евроскептиците. Те ескалираха и на 22 февруари т.г. „Възраждане“ организира погром над сградата на ЕП в София. А наскоро подписа и споразумение за съвместно сътрудничество и равностойно партньорство с управляващата партия на Путин „Единна Русия“.


Българите са отвратени от дългото управление на Борисов и заявката на Пеевски да заеме мястото му. Те търсят нов лидер, а президентът влиза в тази роля много навреме. Той има 49% доверие, точно два пъти по-високо от това на Бойко Борисов.
Дали Румен Радев ще излезе от президентството за втори път с вдигнат юмрук, за да оглави протестите, които партии като „Възраждане“ ще организират срещу приемането на еврото и дали ще обяви нов проект, с който ще влезе в активната политика, чийто отговор е въпрос на време да разберем.
Все по-реалистичен изглежда и вариантът, при който той ще се оттегли от поста си, спокоен, че на „Дондуков“ 2 до провеждането на нови избори за държавен глава ще остане Илияна Йотова. Решението, обаче, ще бъде взето не на този адрес.
Източник: zaistinata.com