BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Как цяло село в Делиормана гласува с преференция за един кандидат


Илюстрация: Matthias Wewering from Pixabay

Цяло село в Делиормана, както е известна северната част на Шуменска област, гласува в неделя с преференции. В тази гражданска активност нямаше да има нищо странно, ако не ставаше въпрос за преференции в листите на една партия и то само в полза на един кандидат.

При това преференциите са впечатляващи: от 401 гласа за ГЕРБ, подадени в една от секциите в колзевското село Вълнари, цели 400 са за втория кандидат в листата Илтер Бейзатов, син на небезивестния бивш ДПС-активист и шеф на „Паламара“ Бейзат Яхя. Само един от тукашните избиратели на ГЕРБ не е обозначил кръгчето с номер 102, а местните предполагат, че вероятно е забравил числото.

В тази секция има общо 989 избиратели и над половината от тях са участвали в парламентарните избори. Отчетени са общо 486 действителни бюлетини, всички на хартия. От тях, както стана ясно, 401 са за ГЕРБ и то персонално за Илтер Бейзатов. 

Доскорошната първа сила в Делиормана ДПС сега има скромните 72 гласа и само 9 преференции. В цялата секция има още десетина преференции – 1 за листата на Воля, 3 за Републиканци за България, 2 за БСП и 1 за листата на Васил Божков. Екзотиката се допълва и от една преференция за „Общество за нова България“.

Разгромяващият мажоритарен резултат на Илтер Бейзатов се повтаря и във втората секция в село Вълнари. В нея са вписани 887 избиратели, на изборите са гласували 489 души. Отново няма нито един гласувал машинно. Тук ГЕРБ има 380 гласа, от които 373 са с преференция за втория в листата Бейзатов. ДПС печели в тази секция 93 гласа, а преференциите и за движението, и за останалите партии отново са скромните една-две бройки. 

Билборд на Димитър Александров на руски паметник, най-оживеното кръстовище в Шумен
Снимка: Диана Желязкова

Село Вълнари има кмет от ДПС, но е в състава на община Никола Козлево, управлявана втори мандат от Ешреф Реджеб, едно от остриетата на ГЕРБ сред местните турци, който винаги стои плътно до Бойко Борисов при посещенията му в региона. Общината по традиция регистрира най-висока активност на изборите и също и толкова висока подкрепа за ГЕРБ. Сега обаче освен вярност към управляващата партия, местните избиратели добавиха и масов, почти 100-процентов преференциален вот за определен кандидат.

Интригата с втория в листата на ГЕРБ – Шумен Илтер Бейзатов започна още при включването му в бюлетината. То беше посрещнато с глуха съпротива от местните структури на ГЕРБ, които се почувстваха обидени от предното място на Бейзатов, гарантиращо му влизане в парламента. Освен че не е от Шумен, Бейзатов доскоро нямаше нищо общо с ГЕРБ. Той, както и баща му, беше активист на ДПС и дори беше кандидат за общински кмет на Венец от партията на почетния председател Доган. Затова старите гербаджии приеха като предателство включването на човек от друга партия на челно място в листата. Още повече, че бюлетината на ГЕРБ в Шумен се води от просветния министър Красимир Вълчев, който е водач и в Стара Загова и се очаква да влезе в парламента оттам, освобождавайки място в Шумен, т.е. гарантирайки сигурен мандат за Бейзатов.

И започна една тиха, необявена, но затова пък мащабна война вътре в ГЕРБ.

Война за  преференции. Въпреки глухия ропот, никой от активистите не посмя да се противопостави публично на сложения „отгоре“ втори в листата, нито пък се намери някой, който да хвърли оставка в знак на протест. Неофициално обаче се знаеше, че останалите кандидати ще работят за преференции с цел да изместят Бейзатов от второто място. Необявената война стигна дотам, че партията в Шумен и Илтер Бейзатов водеха отделни предизборни кампании. Медийните публикации на Бейзатов бяха подписвани от името на „Пресцентър на кандидата за народен представител“ и вероятно той си е плащал сам за изявите. Докато останалите партийни публикации носеха подписа „Пресцентър ПП ГЕРБ“.  

Бейзатов обаче направи контраофанзива и събра силен мажоритарен вот в региона – той има впечатляващите 6 799 преференции в региона, като постави своеобразен рекорд, а хората от щаба му посочват, че той сам е събрал почти един мандат за партията. На изборите ГЕРБ получи 19 731 гласа, от които 11 330 са с преференции. С разгромяващите си преференции, Бейзатов уплаши местните активисти, че може да измести и водача на листата Красимир Вълчев. За Вълчев има отбелязани 1062 преференции и заедно с бюлетините без преференции /8401/, гласовете за него стават общо 9 463. И подреждането в листата се запази в първоначалния си вид.

След Бейзатов, най-много преференции има осмият в листата, досегашният депутат от ГЕРБ Димитър Александров. Той също започна силна мажоритарна кампания и на много места в Шумен се появиха билбордове с неговата снимка и с преференциалния му номер в бюлетината. При това билбордовете бяха разположени на възлови кръстовища и до големи търговски хипермаркети, така че нямаше как да останат незабелязани. Александров вече е играл успешно играта на преференции – той влезе именно с мажоритарен вот в предходния парламент. Сега обаче не му достигнаха малко над 200 гласа, за да се придвижи на трето място в листата. Алексанадрово получи 1074 преференции на вота в неделя, но за да измести предните кандидати трябваше да има 7 % от общите гласовете за бюлетината, т.е. 1381 гласа. В тази кампания Димитър Александров беше сложен на осмо място, което местната структура разчете като лоша оценка за него.  

На тези избори ГЕРБ е рекордьор по броя на преференции

с общо 11 330 преференциални бюлетини.

На второ място по преференции е БСП с общо 4 511 преференциални бюлетини, следват Има такъв народ – 3 080 преференции, ДПС – 1 683 преференции, ВМРО – 998.

Никой от останалите кандидати обаче не може да се мери с близо 7-хилядния вот за Илтер Бейзатов. На второ място по лични преференции в региона е областният и общински лидер на БСП Веселин Пенчев, с 1 123 преференциални бюлетини. 

Билборд на Илтер Бейзатов на жилищен блок
Снимка: Диана Желязкова

Илтер Бейзатов е един от двамата депутати от ГЕРБ – Шумен в новия парламент. Кой ще е другият, зависи от избора на водача Красимир Вълчев дали да влезе от Шумен или от Стара Загора.

В 45-тото Народно събрание Шумен ще има двама депутати от ГЕРБ, двама от ДПС, един от „Има такъв народ“ и един от БСП.

Шуменска област е на челните места в страната по контролиран вот,

според проучване на Института за развитие на публичната среда (ИРПС), публикувано в края на март. Според данните на ИРПС, областите Шумен и Добрич делят третото място в страната по броя на избирателните секции в риск от контролиран вот. 

Близо 1 730 избирателни секции в България са застрашени от контролиране на вота в тях, алаармираха от ИРСП.  Според изследването, най-много секции в риск има в район Хасково – 141, следва Бургас -134, Шумен и Добрич – по 106.

Данните са събрани след анализ на поведението на избирателите в периода 2013-2017 г. Сигнал за контролиран вот са резките отклонения в електоралното поведение в някои секции спрямо поведението на гласуващите в населените места илив  отделните избирателни райони, коментираха  от ИРПС.

Източник: zaistinata.com

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!