Кандидат за депутат и общински съветник са задържани за купуване на гласове
Неутрализирана е престъпна група за предлагане на имотни облаги срещу глас в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция на парламентарните избори, съобщиха от прокуратурата. В рамките на операцията са задържани един собственик на четири търговски дружества, хотелски комплекс, метан станция и кабелна телевизия, един неуспял кандидат за народен представител, един бивш кандидат за евродепутат, бивш зам.-кмет и настоящ общински съветник, както и четвърти участник, който бил със силно влияние в определени квартали с преобладаващо ромско население.
По данни на прокуратурата, групата е действала от 6 февруари до датата на провеждане на изборите – 4 април на територията на цялата страна. Тя била с пирамидална структура – на върха й като организатор бил собственика на четирите търговски дружества. Той е поддържал непрекъсната връзка с неформален партиен лидер.
Финансирането идвало от човек, който живее в страна, извън Европейския съюз.
Парите, осигурени от него, трябвало да отидат до Турция, а оттам да бъдат транспортирани в България чрез „мулета“. Получавайки парите организаторът трябвало да ги разпределя на членовете в групата, които от своя страна трябвало да ги раздават на хора за набиране на гласоподаватели. Така организаторът давал разпорежданията си надолу към участниците в групата. Предварително са купени и раздадени телефони и сим карти, чрез които е осъществявана комуникацията.
Групата е предлагала различни суми за глас, като те са варирали в различните райони между 20-30 лв. и 80 лв. По думите на Сийка Милева гласуването ставало в „индианска нишка“ – гласоподавателят пускал попълнена бюлетина, а празната предавал на застъпника, който я попълвал и я подавал на следващия гласоподавател.
Имало и друга, корпоративна схема, по която били осигурявани гласоподаватели. Групата е издирвала и осъществявала връзки със собственици на търговски дружества, на които обещавали суми или услуги. Има данни и доказателства, че са водени разговори със собственик на завод за перилни препарати в Пловдив, на когото е била обещана парична сума и съдействие при бъдещо кандидатстване за европрограми.
Според прокуратурата има доказателства и че ръководителят лично е финансирал документи за самоличност на част от работниците в този завод срещу обещание да гласуват за конкретната партия. Освен това на всеки застъпник се плащали допълнително 100 лв., а той трябвало да доведе поне по 3-ма гласоподаватели.
Към момента няма информация коя е политическата сила, за която са купувани гласовете, както и кой е осигурявал финансирането зад граница и други.
Обвиненият за организиране и ръководене на групата е задържа под стража, а мярката му е потвърдена на две съдебни инстанции. Двама от участниците са с мярка задържане под стража, третият е с мярка „подписка“, която ще бъде протестирана от прокуратурата.
Източник: zaistinata.com