Кметът на Стара Загора прокара интереси на едър зърнопроизводител с промяна в Общия устройствен план на града



Снимка: Община Стара Загора
За пореден път местната власт в Стара Загора пренебрегва обществения интерес в полза на частния. По предложение на кмета Живко Тодоров Общинският съвет на заседанието си през март т.г. гласува промяна на Общия устройствен план на града за два урбанизирани имота. И от зелена територия за публично ползване – парк или градина, сега предназначението им трябва да се промени (ако решението влезе в сила) за ниско жилищно застрояване. Разследване на „За истината“ показа, че
собственик на един от парцелите е Красимира Христова, съпруга на Радослав Христов – председател на Съюза на тракийските зърнопроизводители в България и член на УС на браншовия национален съюз.
Законът за устройство на територията урежда сложни обществените отношения, както и тези, които го прилагат. Те трябва да съвместяват публичния и частния интерес, но трябва да са особено внимателни, когато става дума за запазването на зелените площи, защото гражданите са особено чувствителни на тази темата.
Местната власт в Стара Загора обича да представя града едва ли не като зелен оазис в урбанизираната територия.
Практиката обаче показва, че общинският съвет гласува промени в ОУП, които позволяват премахването не на един и два хектара гори и паркове, залесени още по времето на комунистическия режим в страната. Сред последните примери е сагата с изсичането на повече от 70 дървета, част от прилежащия към бившата партийна школа парк в квартал „Три чучура“, сега частен имот на „Пропърти старт“ ООД. Както и решението за промяна на предназначението на 9 дка гора в землището на старозагорското с. Сулица, даващо „зелена светлина“ на бизнесмена и офицер от бившата Държавна сигурност (репресивния апарат на комунистическата държава) Венцислав Драганов, да реализира инвестиционно намерение за изграждане на вилно селище.
На мартенската си сесия Общинският съвет в Стара Загора гласува решение за промяна на Общия устройствен план (ОУП) за два поземлени имота, всеки от по 1 дка в местността „Божи рид“ в землището на с. Богомилово. Те се намират северозападно от Тракийския университет и в непосредствена близост до тенис кортовете на фамилния комплекс Jack, “кокетно сгушен сред борова гора“, както е представен в една реклама.
И двата имота са горска територия,
с начин на трайно ползване „друг вид недървопроизводителна горска площ“, съгласно приложените документи за собственост и скици на поземлените имоти, издадени от Службата по геодезия, картография и кадастър – Стара Загора през 2023 г., когато са били купени. В края на февруари м.г. общинските съветници дават предварително съгласие за промяната на ОУП,
но след прегласуване на предложението–практика в Общинския съвет, когато мнозинството не гласува „правилно“.
В конкретния случай кметът Живко Тодоров, в нарушение на правилника за работа на Общинския съвет, предлага проекта за промяна на ОУП за гласуване трети път (без промяна на обстоятелствата), след като е бил отхвърлен два пъти преди това. Извън залата общински съветници споделят, че са били агитирани да подкрепят решението за промяна на ОУП. Но само Мария Динева–председател на предходния съвет, а сега на местната коалиция „Земеделски народен съюз“, заяви в заседание на постоянната комисия по териториално и селищно устройство, че мъж, когото познава добре, без да го назове по име, й се обадил, за да й каже, че на следващата сесия ще й се наложи да гласува за промяната на ОУП. След отговора на Динева, че тя и колегите й от групата няма да променят позицията си, чула в слушалката репликата:
„Е, то и Бойко е гласувал за нещо, а после е променял мнението си, та ти ли няма?“
Подобни нагли подмятания бяха отправени и към мен в телефонен разговор с публична личност, чие име ще спомена, когато сюжетът стигне до него.


Решения № 1037 и 1038 от 27 март т.г. са приети от старозагорския общински съвет с 32 гласа първото и 30 гласа второто. В случаи като този, когато се променя ОУП за урбанизирани територии, в които имотите са определени за озеленяване, е необходимо квалифицирано мнозинство или гласовете на 34 общински съветници. И то само в изключително редки случаи, изброени в Закона за устройство на територията. Очевидно юристите на община Стара Загора споделят друго мнение – дали заради некомпетентност или напълно съзнателно знаят само те и техните началници. В коментар пред „За истината“ експерти заявиха,
че въпросните имоти са в урбанизирана територия. В подкрепа на твърдението им е и факта, че за промяната на ОУП за тези имоти е било проведено и обществено обсъждане, каквото законът не изисква в други случаи.
В предложенията на кмета Тодоров до общинските съветници за одобряване на изменението на Общия устройствен план е посочено, че в предишния ОУП от 2011 г. за двата поземлени имота е била отредена жилищна устройствена зона с ниско-етажно и свободно основно застрояване. А в новия ОУП, одобрен и влязъл в сила през 2022 г., тази устройствена зона е предвидена за озеленени територии с публично ползване. Това, според вносителя на предложението Живко Тодоров, правело имотите практически неизползваеми и противоречало на инвестиционните намерения на възложителя за промяна на предназначението им, поради настъпване на сериозни промени в обществено-икономическите условия (съгласно чл. 134, ал. 1, т. 1 от Закона за устройство на територията).
Само че на практика такива промени няма и позоваването на тази разпоредба в ЗУТ е странно,
но общински съветници коментират, че администрацията я използва при всяко внасяне на предложение за промяна на ОУП на Стара Загора.


Вторият аргумент на кмета Тодоров и то във всеки подобен случай е, че не бива да се пречи на инвестиционните намерения на собствениците на имоти, когато поискат промяна на предназначението им. Само че новият ОУП е влязъл в сила през 2022 г., а въпросните терени са придобити през 2023 г. И купувачите са знаели много добре, че купуват гори, защитени от закона и определени за озеленяване.
Но очевидно след обещание от високите етажи на общинската администрацията, че предназначението на имотите може да бъде променено,
възложителите внасят проекти за промяна на ОУП с цел уеднаквяване на устройствената зона и устройствените показатели на поземлените им имоти със съседните, за които е отредена жилищна устройствена зона. Всъщност е променено предназначението само на един съседен имот и то преди да влезе в сила новия ОУП от 2022 г. Кметът, вносител на предложението в ОбС, се позовава на становище на Регионална дирекция по горите – Стара Загора за съгласуване на проекта за изменение на Общия устройствен план, в което е посочено, че „инвестиционното намерение няма да повлияе изпълнението на горскостопанските и ловностопанските дейности“.
Пред „За истината“ от Регионалната дирекция по горите обясниха, че според Закона за горите (чл. 163 от), проектите за изменение на ОУП следва да се съгласуват чрез техните териториални поделения – горските и ловни стопанства. В горскостопански план от 2016 г. е записано, че въпросната територия (залесена с иглолистни дървета преди повече от половин век), е в лошо състояние.
Девет години по-късно гората е жива и видимо не изглежда зле, макар това да е само мнение от пръв поглед.
В предложението на вносителя е посочено, че собствениците на имотите са внесли проектна документация с приложени становища и заключения от РИОСВ, РЗИ, Басейнова дирекция, от електроснабдителното дружество EVN и ВиК, както и протоколи от Общественото обсъждане на предложението за промяна на ОУП и от решението на Експертния съвет по устройство на територията (ЕСУТ).
Само че тези документи не са предоставени на съветниците, за да могат да вземат информирано решение(с изключение на становището на ЕСУТ), няма ги публикувани и на сайта на общината.
Групата на „Възраждане“ в ОбС сигнализира областния управител на Стара Загора за незаконосъобразното решение за промяната на ОУП. Мотивите могат да бъдат прочетени тук (Word документ). Сред най-важните е липсата на посочените по-горе становища, заключения и решения на съответните институции, както и обстоятелството, че към обявата за общественото обсъждане не са приложени никакви документи, а на съветниците не е предоставен Протокол от него.
В сигнала си съветниците от партията на Костадин Костадинов посочват, че предложенията за промяна на ОУП на Стара Загора вече са били отхвърляни с решения на Общинския съвет от 31 октомври и 18 декември м.г., не са били обжалвани и са внесени за трети път без да има промяна на съответните обстоятелства. Тези действия, според тях, потъпкват грубо Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет и по точно условията на чл. 36(3), според който „Внесени проекти за приемане на актове на съвета, които са отхвърлени, не могат да бъдат внесени наново, ако са със същия или сходен предмет, освен при промяна на конкретни обстоятелства“.
Още Аристотел е казал, че трябва да управлява законът, както и че законът е ред, а добрият закон е добър ред.
Често всяка неуредица в държавата обясняваме с лошите закони. Дали ЗУТ е добър или лош, след като е променян повече от 120 пъти, могат да кажат юристите и експертите. Но няма спор, че в случая, който разглеждаме, този закон е потъпкан и това не е прецедент в работата на старозагорския ОбС. Защото често мнозинството гласува решения не в полза на всички, а само на определени граждани. Чийто права се оказват с предимство и по-важни от правата на останалите.
В случая явно кметът на Стара Загора лобира за интересите на Радослав Христов или по-точно за интересите на неговата съпруга, което е едно и също. Иначе не би упорствал да прокара на всяка цена промяната на предназначението на въпросните имоти в ОУП.
Каква част от дърветата в тях ще бъдат изсечени, ще стане ясно след изработването на ПУП. В телефонен разговор с Радослав Христов вчера той потвърди пред „За истината“, че е съпруг на Красимира Христова – собственичката на един от имотите. Минути по-късно позвъни, за да каже
„познавам те и знам какви ще ги напишеш…ще реша дали да те съдя“.
Видимо раздразнен той попита защо мисля, че ще изсече гората. Всъщност той искал да направи там детска градина, но веднага добави, че утре като се събуди, може да му хрумне друга идея. Какви идеи има Радослав Христов за имота на съпругата си не е интересно за никого. Пък и искането за промяна на предназначението му ясно показва, че е за жилищно строителство.
Важно беше да се запази гората, но какво тук значи някакъв си обществен интерес?
Вместо да внася непрекъснато предложения за промени в ОУП, кметът на Стара Загора би трябвало да спазва указанията на регионалното министерство, отразени в становището му по процедиране на изменения на ОУП на общини. В него ясно е посочено, че „с цел осигуряване на условия за устойчиво развитие на територията на общината, процедурата по изменение на ОУП не би следвало да се провежда за отделна частна инициатива, а за групирани по общ признак случаи, свързани с конкретна необходимост при спазването на балансиран подход за развитие на всички видове територии, обхванати от ОУП“.


Населението в Стара Загора продължава да намалява и неофициално вече жителите му са под 100 хил. души. Въпреки това строителството на нови жилищни сгради продължава, но хората с финансови възможности вече не искат да живеят, както някога, в централните градски части. Затова все по-често отправят погледи към покрайнините, особено граничните с гори, където няма трафик, въздухът е по-чист и могат да обитават еднофамилни къщи.
А местната власт прави всичко по силите си, за да помага за реализацията на „инвестиционните им намерения“.
На обикновените граждани им остава правото да оспорват незаконните решения на местната власт. И да протестират, когато това право им е отнето. Ако на някого изобщо му пука…
„За истината“ направи опит да потърси мнения от председателката на ОбС Ивета Лазарова, от кмета Живко Тодоров и от ресорния зам. кмет арх. Мартин Паскалев, но не успя да осъществи връзка с нито един от тях.
Източник: zaistinata.com