Над 600 млн. лв. помощ може да получи малкия и среден бизнес до края на годината
Над 600 млн. лв. от Министерство на Иновациите и растежа очакват като помощ малкия и средния бизнес в България до края на годината.
Това стана ясно от срещата на служебния министър на иновациите и растежа Александър Пулев, проведена на 10 септември в Областна администрация – Силистра.
Срещата бе организирана по повод представянето на Плана за възстановяване и устойчивост. Пред представители на местния бизнес, браншови организации и медиите, както и на гости от областните администрации на Русе, Разград, Шумен и Добрич служебният министър каза, че основен приоритет за администрацията му е да помогне на бизнеса в условията на криза.
Как политици и свързани лица са ползвали неправомерно държавни земи в Силистра – тук.
Само по линия на министерството на иновациите и растежа до края на тази година ще бъдат осигурени до най-уязвимия сегмент на икономиката(малкия и среден бизнес) 735 млн. лева., обяви министърът. По-голямата част от тези средства – около 600 млн. лв. се очаква да дойдат по линия на плана за възстановяване и устойчивост.
В силистренска област по данни от Националния статистически институт(НСИ), които цитира министърът на срещата, има 100 предприятия, от които 93 са микропредприятия. Деветдесет и девет от тези сто предприятия отговарят на изискванията да получат финансиране по програмите, които са фокусирани върху подпомагане на микро(по-малко от 10 души), малки(до 50 души) и средни(до 250 души) предприятия.
За закъснялото разширение на депото за отпадъци в Силистра – тук.
Процедурите са част от програмата за икономическа трансформация чрез европейски средства и са съобразени със стратегии и политики на национално и европейско ниво като Зелената сделка, развитието на иновациите, цифровизацията на бизнеса и др.
От данните, предоставени по време на срещата стана ясна и технологията по която следствата ще бъдат разпределени в в четирите процедури.
За една злоупотреба с правата на хората с увреждания – тук.
Първата от тях е именно тази, за която призова министърът и се нарича „Технологична модернизация“. Тя е вече отворена за кандидатстване, но срокът е твърде кратък – до 21 септември 2022 г. Предвидените по нея средства за проекти са в размер 260 млн.лв.
Процедурата е насочена към разширяване производствения капацитет на малки и средни предприятия и подобряване на производствените процеси. Фокусът е върху цифровизацията на предприятията, което е основното изискване на програмата. За нея има разпределен бюджет по групи предприятия – микро, малки и средни. Максималният бюджет за проект на микро предприятие е съответно 180 хил.лв., за малко предприятие 350 хил.лв., а за проект на средно предприятие 700 хил.лв. По програмата може да се кандидатства за закупуване на машини и съоръжения, както и за софтуер.
Безвъзмездната помощ няма да обхваща цялото финансиране, а 50 % от общата стойност на проектите.
Втората процедура е „Информационни и комуникационни технологии“(ИКТ), за която са предвидени средства от 30 млн.лв. В момента по нея тече обществено обсъждане и може да се публикуват становища на страницата на министерството до края на септември. Тя включва дейности като цифровизация на бизнеса – дигитален маркетинг, изграждане на интернет страници, мобилни приложения за внедряване на ИКТ решения в управлението на фирмите, както и средства за киберсигурност. Проектите, които могат да се финансират по нея са малки – до 20 хил.лв., но средствата за тях ще са 100 процента публични, тоест няма да се иска съфинансиране от бенефициентите.
Друга предстояща процедура е „Изграждане на Възобновяеми източници (ВИ) мощности със съоръжения за локално съхранение“. Тя е на стойност 200 млн.лв., които са от фонда за „Зелен преход“. Не става дума за инвестиции в големи индустриални паркове, а за локално ползване от малки и средни предприятия на фотоволтаици и батерии, поясни министър Пулев във връзка с процедурата.
Целта на програмата е бизнесът да произвежда енергия за собствено потребление, а не да се търгува с нея, ето защо производителите на енергия и селскостопанските производители са изключени от тази мярка и не могат да кандидатстват. Програмата е все още в процес на разработване и към момента няма определена максимална стойност на проектите, но средствата по нея ще покриват до 50 % от финансирането, за което биха кандидатствали фирмите.
Четвъртата процедура, която ще се изпълнява по програмата за икономическа трансформация чрез европейски средства, е „Кръгова икономика“. По нея са предвидени средства от 180 млн.лв. за бизнеса.
Според плана за възстановяване и устойчивост „Кръгова икономика“ е насочена към предприятията от преработващата промишленост, като по нея ще могат да се възползват и големи предприятия. Целта е да се финансират кръгови модели на производство и подобряване управлението на отпадъците – да се намали използването на опасни вещества, на пластмасови опаковки и др. Процедурата е предвидена за обявяване през първото тримесечие на 2023 г., а безвъзмездната помощ на заявените проекти, както е заложена по плана за
възстановяване и устойчивост, е предвидена отново до 50 %.
Втората програма е „Научни изследвания и дигитализация за интелигентна трансформация“ и оперира със средства от 2 милиарда лева. По нея се предвижда изграждането на 12 цифрови и информационни хъбове на стойност 135 млн.лв, коитода предлагат услуги на предприятията, изграждането на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност за 277 млн.лв, както и ваучерна схема за финансиране на малки и средни предприятия, която ще разпределя фонд от 49 млн.лв.
Източник: zaistinata.com