Плаж „Болата“ вече е към Министерството на туризма, това ще реши ли проблемите му



Плаж “Болата” край нос Калиакра вече е на управление на Министерството на туризма. Това стана с решение на Министерския съвет от четвъртък. Мярката цели по-ефективно администриране на териториите в съответствие с тяхното предназначение и актуалните управленски приоритети, посочват от правителството.
От Министерството на туризма съобщават, че плаж Болата се намира в границите на защитена местност „Степите“ и буферната зона на резерват „Калиакра“, което изключва възможността за търговска експлоатация или отдаване на концесия, но не и за отговорно и устойчиво развитие.
От ведомството увериха, че ще работят съвместно с местната власт и всички компетентни институции за осигуряване на свободен достъп до плажа при спазване на всички правила, необходимата инфраструктура и контролна дейност, поддържане на чистотата и сигурността на плажа.


Това значи, че плаж “Болата”, който се радва на голяма популярност сред любителите на диви плажове, не може да бъде даден на концесия, ще може да бъде посещаван. Като за доброто му състояние ще се погрижат от министерството.
Не става ясно дали ще се работи върху друг голям проблем на залива – разрушените брегоукрепителни съоръжения, през които преливат бурните морски вълни и заплашват да унищожат плажа.
В момента приказното място е пред разпад. Посетителите посреща гладка на полуразрушени тетраподи, нацепени стени и пътни настилки, стърчащи железа и усещане за изоставеност.
Според кмета на село Българево Георги Янев прехвърлянето на плажа към друго министерство няма да реши проблемите с Болата.
„Единствено, която може да реши Министерството на туризма, е да го обяви за плаж. Обаче според последните промени в Закона за управление на Черноморското крайбрежие този плаж не може да бъде отдаван под наем или на концесия на физически и юридически лица“, коментира Георги Янев пред добричкото издание ”Про Нюз Добрич”.
Според него това е поредното доказателство, че институциите си прехвърлят Болата като горещ картоф, само и само да не правят ремонт на буните.
Комисия, назначена от областния управител на Добрич, би трябвало да изследва колко би струвал отдавна чаканият от местните ремонт на буните.
В нея трябва да има специалисти по хидротехнически съоръжения, които да дадат конкретни стойности. След това средствата трябва да бъдат заложи в следващия бюджет на Министерския съвет за 2026 година.


Няма яснота дали и кога това може да стане, за да бъде спасен един от най-красивите плажове по нашето Черноморие.
Болата е единственият български плаж, който попадна в престижната класация на сайта за пътувания European Best Destinations за най-красивите плажове в Европа за 2019 година. Той е препоръчван като един от най-добрите плажове в Европа. Болата не е само плаж, а единственият резерват в България, включващ акватория, морска площ и същевременно обхваща околните скали и малката река.
Местност „Болата“ е част от Природен резерват „Калиакра“. В нея се наблюдава скален орел и разнообразие от водолюбиви птици, като например воден бик, чапли, земеродни рибарчета, потапници и гмурци. Тук се срещат общо около 150 вида птици.
Източник: zaistinata.com