Франс прес публикува репортаж за мандрата в смолянския затвор



В мандрата „Герзовица“, част от затвора край Смолян, 30-годишният Георги Филианов, осъден за трафик на наркотици, забърква 500 литра мляко за производството на сирене. Трудовият му принос в мандрата води до предсрочно освобождаване, съобщава Агенция Франс прес в кореспонденция от 6 юли. Репортерите на агенцията отбелязват, че подобна система за стимулиране чрез труд е рядкост не само в България, но и в ЕС.
По данни на Франс прес, още 14 лишени от свобода участват в различни етапи на производствения процес – от доенето на кравите до етикетирането и опаковането на млечните продукти. Според агенцията, заплащането е символично, но работата в мандрата може да намали ефективно времето зад решетките. „Работата не е твърде тежка, не е и твърде лека“, казва пред AFP 31-годишният Иван Папазов, който изразява намерение да остане в млечната индустрия и след освобождаването си.


Франс прес припомня, че затворът е разположен в тясна долина в Родопите, на място, където преди 1989 г. са действали уранови мини. Сегашният комплекс приютява около 100 лишени от свобода при смесен режим. Мандрата започва дейност през 2010 г. по идея на тогавашния директор Христо Солаков, който, цитиран от AFP, разказва, че първоначално са опитали да продават само мляко, но това се оказало икономически неизгодно.
Производството в „Герзовица“ обхваща целия цикъл – от отглеждането на добитъка до преработката и продажбата на готовите продукти. По информация на Франс прес, около половината от продукцията се разпределя между затворите в страната, а останалата част се предлага на пазара. Продуктите не съдържат консерванти и често се продават на по-високи цени от средните, поради доброто качество и ръчната изработка.


Франс прес цитира и Солаков, според когото някои от бившите затворници вече са използвали опита си в мандрата, за да започнат собствен бизнес. Бившият директор вижда потенциал за разширяване на производството, включително към кашкавал, но според него това би изисквало допълнителни инвестиции. „Искахме затворен цикъл – от суровината до пазара. И успяхме“, казва той в интервю за AFP.
Източник: zaistinata.com