Бившият апелативен прокурор на Бургас Емил Христов осъди прокуратурата за 65 хил. лв.
Бившият апелативен прокурор на Бургас Емил Христов е осъдил прокуратурата за 65 хил. лв. обезщетение за нанесени му неимуществени вреди от водено срещу него близо 3 години разследване, по което така и не е бил обвинен, съобщи lex.bg.
Освен това магистратът е бил отстранен от длъжност, незаконно подслушван и следен.
Емил Христов е разследван за престъпление по служба от 2013 г. до 2015 г. Случаят стана известен покрай скандала с изтеклите разговори между Христов, тогавашните членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) Камен Ситнилски и Румен Боев, прокурор Иван Ванчев и шефката на Хасковския окръжен съд Миглена Тянкова, припомня изданието.
Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров е поискал Христов да бъде отстранен заради разследване срещу него от 2012 г., за деянията, които са от още по-рано.
Историята става публично известна, като тогава избраният във Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на прокуратурата Камен Ситнилски е атакуван със стенограми от СРС-та, за които се твърди, че доказват, че е нагласил собствения си избор, допълва Mediapool. Срещу Ситнилски са организирани протести от млади момчета, които викат за оставката му пред ВСС, но в същото време не успяват да го познаят, когато минава покрай тях, за да влезе в сградата. В крайна сметка Ситнилски е отстранен, а малко покъсно почива.
Бившият апелативен прокурор на Бургас е един от хората, за които се твърди, че си е говорил със Ситнилски. Срещу него е образувано дело за престъпление по служба, но производството е за друго – по подозрения, че е имал нерегламентирани контакти с бивш кмет на Несебър, че е придобил имот в града и че е отстранил прокурор от дело срещу градоначалника. Заради това дело Христов е отстранен от длъжност, но Върховният админстративен съд отменя това решение.
Прокуратурата прекратява разследването срещу Христов след 22 месеца като така и не му повдига обвинение. През това време той е бил отстранен от длъжност, а разследването срещу него е било публично огласено, което било тежък удар върху имиджа и репутацията му. Отделно Христов е бил подслушван и следен в продължение на една година.
Миналата година Христов завежда срещу прокуратурата иск за 70 хил. лева в окръжния съд в Бургас по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и той му присъжда обезщетение от 65 хил. лева. Държавното обвинение обжалва решението, но наскоро апелативният съд го потвърдждава изцяло.
Източник: zaistinata.com