BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

„Кварталите на Габрово. Част 1“ е най-новата книга от поредицата „Габрово – живият град“

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Излезе от печат книгата „Кварталите на Габрово. Част 1“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева – пета подред в историческата колекция „Габрово – живият град“. Издател отново е Фондация за българска литература – София в партньорство с Обществен комитет “Васил Левски” – Габрово. В 352 страници авторите представят 28 очерка за габровските квартали от Б до М – Баждар, Бакойци, Беленци, Бичкиня, Бойката, Болтата, Борово, Варовник, Велчевци, Водици (Водници), Войново (Войно), Гачевци, Голо Бърдо, Дядо Дянко, Етър, Златари, Илевци, Йовчевци, Йонковото, Камъка, Кряковци, Лисец, Лъката, Любово, Лютаци, Маркотея, Младост, Монев дол.

Книгата е енциклопедична по своя характер и обхваща разнородна тематика, в най-широки времеви граници – ранен османски период, Възраждане, Трето българско царство, социализъм и съвремие до 2020 г. Резултат е от задълбочено проучване на краеведческа литература, периодичен печат, непубликувани изследвания, научни архиви, онлайн публикации и др., общо 515 цитирани източника. Това е най-трудното и дълго писаното изследване в поредицата “Габрово – живият град”, споделят авторите. Работата по него започва в началото на 2014 г. и с малки прекъсвания продължава до 2020 г.

Повествованието за всеки квартал е тематично разделено на основни раздели като „Възникване“, „Наименование“, „Административно развитие“, „История до Освобождението (1878 г.)“, „История (1878 – 1944 г.)“, „История (1944 – 1989 г.)“, „Съвремие“, „Стопанско развитие (до Освобождението)“, „Индустриализация (80-те години на ХІХ – 1947 г.)“, „Индустриализация от втората половина на ХХ век“, „Известни личности и фамилии“. Според спецификите в развитието на конкретните квартали се появяват и раздели като „Култура“, „Образование“, „Здравеопазване“, „Църква“, „Спорт“, „Паметници“ и др. Оформени са и специални рубрики – „Знаете ли, че…“ с любопитни факти, „Из старите легенди“, „Из старата книжнина“ и „Д-р Вапцов разказва“ с избрано от предишни издания в поредицата „Габрово – живият град“.

Настоящата книга надгражда издадената през 2001 г. книга на Даниела Цонева „Габровските квартали – родени от пътя, закърмени от реката”, която е първото по-цялостно систематизиране на историята на 52-та квартала на Габрово в общо 172 страници. Но “Кварталите на Габрово” в две части (втората от които все още не е отпечатана) е много повече от разширено или допълнено издание, това е напълно нова книга, с повече теми, различна структура, разширен увод, по-дълъг хоризонт на повествование, стигащ дори до събития от края на 2020 г.

„Кварталите на Габрово. Част 1“ е първата книга от поредицата „Габрово – живият град“ с наличен QR код на задната корица, чрез сканирането на който от мобилно устройство читателите ще могат да посетят специална страница в „Онлайн музей на Габрово“. В нея ще се публикуват уточнения и допълнения към публикуваното в книгата или ново дигитално съдържение, свързано с габровските квартали. Към всеки раздел за квартал в книгата има отделен QR код, чрез сканирането на който читателите ще могат да посетят статия в Онлайн енциклопедия на Габрово, посветена на съответния квартал.

В поредицата “Габрово – живият град” с автори Момчил Цонев и Даниела Цонева досега са издадени: „Имало едно време в Габрово“ (2008), „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662 – 1878 г.)“ (2010), „Снежно Габрово за деца“ (2011), „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“ (2012).

Къде се продава новата книга?

Към момента книгата на Даниела Цонева и Момчил Цонев „Кварталите на Габрово. Част 1“ се продава в следните книжарници в Габрово: „Том 1“ на ул. „Константин Иречек“ 4 (вижте на картата тук), „Златев“ на ул. „Константин Иречек“ 7 до Баев мост (вижте на картата тук) и „Златев“ на ул. „Орловска“ 27 (вижте на картата тук). В тези книжарници може да откриете и други две книги от поредицата „Габрово – живият град“ – „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662 – 1878 г.)“ и „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“.

Кои са авторите?

Даниела Цонева е дългогодишен историк и общественик в Габрово. Завършила е история във Великотърновския университет и над 30 години е работила в Исторически музей – Габрово. Съавтор е на историческата поредица „Габрово – живият град“. Автор е на повече от 70 изложби с историческа тематика, на над 200 популярни и над 60 научни статии. Момчил Цонев е културен мениджър, журналист и писател. Завършил е журналистика и културология в Софийския университет. Създател е на общностната медия за доброто „Добрите българи“ dobrite.bg, на историческия сайт „Сторник“ stornik.org, на събитийния формат „Нощ на историите“, на Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg и на Онлайн енциклопедия gabrovowiki.com. През 2019 г. е обявен за една от 10-те най-изявени млади личности на България от Международната младежка камара, а през 2020 г. е номиниран за “Будител на годината” в кампанията на БНР. Създател е на новинарския сайт Габрово Daily.

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!