Обсъжда се забрана на улова на попчета и бяла мида през размножителния период
Въвеждане на забрана на улова на попчетата и бялата мида през периода им на размножаване предлагат рибарски сдружения и експерти. Причината е, че заради климатичните промени се наблюдава по-ранно затоплане на водата. Поради тази причина някои видове започват да хвърлят хайвера си по-рано.
Темата беше обсъдена на създадената през миналата година Група за бързо реагиране. Нейната цел е именно да сигнализира за по-ранно настъпване на разножаването при някои видове.
„Когато съзрява хайверът не е редно да се унищожава генофондът. Уловът на независимо кой вид преди да е хвърлил хайвера си води до намаляване на популацията. Към 1 май може да има реално заповед за забрана“, обясни Йордан Господинов от Асоциацията „БГ ФИШ“.
В момента браншът обсъжда и предложението за издаването на заповед за забрана на улова на бялата мида през размножителния й период.
„За бялата мида по информация от пречиствателни центрове, фабрики и риболовци, също е назрял хайверът. Трябваше и даже имаше предложение да се забрани още от 15 април. Предложението на различните учени е 3-4, а някои предлагат 6 месеца. Ние като заинтересована страна, хората, които ловим мидата, мислим, че 3 месеца е достатъчен период да се забрани. Миналогодишната забрана даде ефект. През есента се извадиха същите количества миди като тонаж, но беше едра мида. Много малък процент от нея беше дребна“, обясни Господинов.
Предстои директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури да направи доклад, който да бъде представен пред Министерството на земеделието и храните. След това ще се проведе обществено обсъждане на предложенията.
Източник: zaistinata.com