Природозащитници търсят гражданска подкрепа срещу идеята за застрояване на района около „Карадере“
Гражданската група „Да спасим Карадере“, както и други групи, защитаващи плажа „Корал“ и Черноморието край село Синеморец в Странджа, призовават гражданите да подават становища за бъдещото устройство на община Бяла при настоящото предварително допитване за „концептуален проект“, въпреки че то не е официално обществено обсъждане.
Преди седмица Община Бяла организира онлайн обсъждане на предварителна визия за бъдещото устройство на община Бяла, включително плажа за природосъобразен туризъм „Карадере“. Местната власт обяви, че това обсъждане е предварително допитване по „концептуален проект“, като официалното обществено обсъждане по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ) предстои.
От поднесената информация се разбра, че концепцията предвижда застрояване на имотите, обграждащи плажа „Карадере“.
Плажът „Карадере“ попада в две зони от европейската мрежа „Натура 2000“.
Писмени мнения по концептуалния проект ще се приемат до 2 април
на адреса на общината [email protected].
Според гражданската група „Да спасим Карадере“ е важно да бъде регистрирано общественото мнение, защитаващо плажа с неговия статут „за природосъобразен туризъм“ по ЗУТ с искане против застрояване. Те са изготвили и примерно становище, публикувано в групата, което гражданите могат да ползват.
Гражданските групи призовават бъдещото ползване на частните земи около плажа „Карадере“ да бъде съобразено с ползването му за природосъобразен туризъм. Те призовават да се търсят форми на ползване на частните имоти, които са различни от застрояване и ще позволят на собствениците да предоставят услуги на туристите или да ползват земята си за селско стопанство.
Част от членовете на групата вече са изпратили свои становища. В тях те предупреждават, че „урбанизирането на територията би довело до унищожаване на местообитанията на диви бозайници и птици, ангажимент за чието опазване е поет от българската държава по регламентите на програмата НАТУРА 2000.“ Те изразяват несъгласие с изразеното по време на предвърителното обсъждане мнение, че трябва да се урбанизира територията за да се осигури достъп до плажа. Според тях, достъп има и в момента, и урбнизирането на територията не е необходимо за целта на достъпа, а рекреационните нужди на желаещи хора могат да се посрещат в други съседни райони по черноморието, където вече има изградена инфраструктура за това: хотели, паркинги, атракциони и медицински услуги.
Източник: zaistinata.com